single

Armatura wodociągowa - niezbędny element każdego budynku

Armatura wodociągowa składa się na specjalistyczną konstrukcję rur umożliwiającą korzystanie z wody w prywatnych domach, zakładach produkcyjnych i budynkach użyteczności publicznej. Rury spełniają funkcję przesyłową i łączą poszczególne elementy, czynnikiem różnicującym armaturę wodociągową jest rodzaj tworzywa użytego do produkcji, co wpływa na jej właściwości fizyczne. Elementy armatury wodnej składają się ze sprawdzonych materiałów takich jak tworzywa sztuczne i metale.

Na co zwrócić uwagę wybierając wyposażenie armatury wodociągowej?

Armatura wodociągowa może przebiegać w pionie lub poziomie, w zależności od wykończenia budynku może być umieszczona na zewnątrz ściany albo w specjalnie wykutych kanałach ściennych, rury mogą być również rozłożone w podkładzie na podłodze betonowej. Dobrej jakości armatura wodociągowa nie powoduje problemów i zapewnia komfort życia mieszkańcom. Takie produkty muszą być poddane kontroli jakości i posiadać wymagane certyfikaty, tylko wtedy można mieć pewność, że ich eksploatacja będzie przebiegała we właściwy sposób. Pojedyncze elementy armatury wodnej powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby ich montaż mógł być przeprowadzany bez komplikacji, szybko i skutecznie. Nawet najbardziej skomplikowane produkty tego typu posiada w swojej ofercie producent armatury wodociągowej: https://www.anwod.com.pl/. Asortyment obejmuje między innymi kształtki, włazy, teleskopy do kanalizacji, nawiertki przyłączeniowe, a także armaturę naprawczą do wodociągów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną, która dokładnie określa:

  •  dopuszczalne ciśnienie,
  •  dozwoloną temperaturę pracy,
  •  zabezpieczenia antykorozyjne,
  •  współczynnik przepływu i oporów miejscowych.

Armatura wodociągowa w domu

Przed wykonaniem instalacji wodociągowej należy dobrze określić swoje potrzeby, dopiero wówczas można wykonać projekt. Na kształt konstrukcji instalacji wodociągowej nie ma wpływu to, czy ujęcie wody jest wykonane we własnym zakresie, czy z sieci wodociągowej. Ważne jest, w jaki sposób woda będzie podgrzewana. W przypadku centralnego podgrzewania muszą być poprowadzone rury z ciepłą wodą oraz wykonana instalacja wody zimnej. Decydując się na podgrzewacze montowane bezpośrednio przy bateriach, wystarczy doprowadzić do nich zimną wodę. Armatura wodociągowa powinna być przeprowadzona najkrótszą drogą, tak aby nie miała niepotrzebnych załamań. Po ułożeniu instalacji wodociągowej wykonywana jest zawsze próba ciśnieniowa, która ujawnia ewentualne nieszczelności.

Artykuł partnera