single

Jak rozliczyć PIT online?

W zeszłym roku po raz pierwszy polscy podatnicy mogli skorzystać z uproszczonej procedury, według której opracowuje się rozliczenie PIT. Kolejny rok to kolejne zmiany: za 2019 r. rozliczać się będziemy w oparciu o przygotowaną przez Urząd Skarbowy platformę Twój e-PIT.

1. Twój e-PIT

2. Jak to działa?

3. Najważniejsze zasady

Usługa Twój e-PIT udostępniona zostanie od 17 lutego 2020 roku. Zgodnie z zapowiedziami, wewnątrz platformy znajdziemy najważniejsze funkcjonalności znane dotychczas z wariantu PIT-WZ. Dodatkowo wprowadzone mają zostać uproszczenia, dzięki którym praca stanie się bardziej intuicyjna i łatwiejsza.

Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT to jedno ze sztandarowych narzędzi, z których korzystać może każdy podatnik. W swoim założeniu ma ona uprościć rozliczenie PIT, sprawiając, że z procedurą poradzić powinien sobie każdy posiadający podstawową obsługę komputera. Platforma eliminuje konieczność samodzielnego rozliczenia się, zastanawiania się nad wyborem deklaracji i wpisywanymi danymi. Wszystkie niezbędne czynności wykona w imieniu podatnika Urząd Skarbowy, rozliczającemu się zaś pozostanie tylko finalne sprawdzenie danych.

PIT 2020 w tej wersji rozliczyć będzie można w przypadku deklaracji podatkowych PIT-37 i PIT-38. Zapowiedzi Ministerstwa Finansów włączają do tej puli od 2020 roku także PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Dotyczyć ma on również prowadzących działalność gospodarczą. Adresatami są osoby, które nie muszą uwzględniać w formularzu dochodów, kosztów oraz ulg podatkowych innych niż te, o których Urząd Skarbowy już wie.

Jak to działa?

Po zmianach podatnik nie będzie potrzebował już wniosku. Zainteresowana osoba otrzyma swoją podstawową deklarację rozliczoną już przez Urząd Skarbowy, dostępną jako PIT online dopisany do profilu w Portalu Podatkowym. Następnie każdy samodzielnie decyduje, czy z przygotowanej deklaracji skorzysta, czy też zamierza rozliczyć się w inny sposób. Nadal możliwe jest użycie funkcjonalności, jakie zapewnia program PIT. W tej wersji zaczerpnąć można wszystkie dane z gotowego już dokumentu sporządzonego przez fiskusa, a następnie uzupełnić ją o dodatkowe informacje, na które w usłudze Twój e-PIT brakuje miejsca.

Najważniejsze zasady

Modyfikacje na gruncie samej platformy nie zmieniają w żaden sposób terminu złożenia deklaracji. Ostateczną datą nadal pozostaje 30 kwietnia. Rozliczać można się samodzielnie, także jako osoba samotnie wychowująca dziecko, oraz wspólnie z małżonkiem. Ważne jest jednak to, że nadal samodzielnie należy uzupełnić należy informacje na temat ulg podatkowych wynikających z darowizn na organizacje pożytku publicznego, wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego oraz kosztów działalności badawczo-rozwojowej w wypadku działalności gospodarczej. Innymi słowy mówiąc, rozliczenie PIT przez organ podatkowy w zakresie ulg uwzględnia tylko dotychczas mu znane dane. Jeśli wysokość danego odpisu zmienia się co roku, należy tę kwotę wprowadzić do deklaracji podatkowej samemu.

 

Od roku 2020, rozliczając się za 2019, każdy podatnik będzie miał możliwość zalogowania się na indywidualne konto i sprawdzenia swojej deklaracji wypełnionej przez urząd skarbowy. Następnym krokiem jest zatwierdzenie lub modyfikacja wprowadzonych danych. Niewątpliwie jest to ważny krok w uproszczeniu procedur, przyspieszający rozliczenie z organem podatkowym. Sama idea pozostania w obszarze online oszczędza czas, automatyczne wypełnienie - przynajmniej częściowo - informacji  sprawi, że część osób uniknie osobistego wypełniania formularza.

Artykuł sponsorowany