single

Parametry wyświetlaczy LCD-TFT – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

​Ekrany LCD TFT to wciąż jedne z popularniejszych wyświetlaczy stosowanych w wizualizacji informacji – zarówno w projektach elektronicznych i elektrycznych, jak i w elektronice użytkowej. Ekrany te znajdują szerokie zastosowanie niemal wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie wyświetlacza. Niemniej, wybierając odpowiedni wyświetlacz LCD, konieczne jest dokładne sprecyzowanie jego parametrów oraz dopasowanie ich do osobistych potrzeb.

Na jakiej zasadzie działają wyświetlacze LCD-TFT?

Wyświetlacz LCD (z ang. Liquid Crystal Display) to wyświetlacz oparty na działaniu ciekłych kryształów. Zasada działania tego typu wyświetlaczy sprowadza się do polaryzowania kryształów na skutek przyłożonego zewnętrznego pola elektrycznego. Poprzez polaryzację kryształów możliwe jest odwzorowywanie pikseli obrazu na wyświetlaczu.

Wyświetlacze LCD-TFT (z ang. Thin-Film Transitor) to rozwiązania, które składają się z cienkowarstwowych tranzystorów polowych umieszczonych na górnej warstwie wyświetlacza. Dzięki temu obraz wyświetlacza jest w stanie uzyskać o wiele lepszą jakość niż np. w wyświetlaczach LCD z matrycami STN (Super-twisted Nematic).

Warto również zwrócić uwagę, że wyświetlacze LCD-TFT wykorzystują matryce aktywne, czyli takie, które między cyklami odświeżania obrazu poprzednia klatka zostaje utrzymana poprzez podtrzymanie napięcia za pomocą kondensatorów, które utrzymują skupienie ciekłych kryształów.

Dzięki swojej konstrukcji oraz sposobowi działania ekrany LCD-TFT wykazują optymalną jakość obrazu do większości aplikacji elektronicznych przy jednoczesnym zachowaniu korzystnej ceny.

Najważniejsze parametry wyświetlaczy LCD-TFT

Wśród kluczowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę, dobierając wyświetlacz LCD, należy zaliczyć: rozdzielczość, jasność, kontrast, kierunek obserwacji oraz temperaturę pracy wyświetlaczy.

Rozdzielczość

Rozdzielczość wyświetlaczy LCD stanowi jeden z najważniejszych parametrów. Określana jest ona poprzez liczbę pikseli, z których składa się wyświetlany obraz. Każdy piksel składa się z trzech subpikseli emitujących barwy podstawowe w systemie RGB. Odpowiednie sterowanie emisją świecenia subpikseli pozwala uzyskać odpowiedni kolor z całej palety kolorów RGB.

Rozdzielczość wyświetlaczy LCD określana jest jako stosunek liczby pikseli w pionie do liczby pikseli w poziomie. Wśród najpopularniejszych rozdzielczości ekranów należy wymienić rozdzielczości: 1280x720 px czy 1920x1080 px.

Jasność (luminacja)

Jasność ekranu to kolejny istotny parametr. Określa on natężenie światła emitowanego przez wyświetlacz, który wyświetla w danym czasie białe światło. Jasność wyświetlaczy podawana jest w jednostkach cd/m2.

Wybierając wyświetlacz LCD-TFT, warto postawić na ekran, który zapewni luminację na poziomie ok. 150 cd/m2. Większa jasność może być męcząca dla ludzkiego aparatu wzrokowego, niemniej może okazać się ona niezbędna podczas wyświetlania informacji w jasnych warunkach oświetleniowych oraz przy niekorzystnym oświetleniu światłem słonecznym.

Artykuł partnera